پایگاه اطلاع رسانی لاشارwww.lasharnews.ir
 

کد متحرک کردن عنوان وب

قبض های بالا کمر مردم را شکسته است 
قبوضی که در چند وقت اخیر با ارسال به دست مشترکین، شهرهای ایرانشهر ،فنوج ،لاشار ،نیکشهر ،دلگان آن‌ها را حیرت‌زده کرده است. اگر مسئولان در برابر بی آبی که کام تشنه مردم اکثر شهر های سیستان و بلوچستان تازه تر می کنند نمی تواند چاره اندیشی کنند که  حداقل از انان  انتظار می‌رفت در این یک مورد تدبیر به خرج دهند و حوالی اهالی شهر های گرمسیری استان سیستان وبلوچستان را داشته باشند  که یکی از گرم ترین روز های سال را  بدون نعمت گازپشت ‌سر می‌گذارند

سرمای چند روزه   شهر های گرمسیری  جنوبی استان  بهانه ای شده برای قبض های نجومی اداره برق که  تا مبالغ قبوض برق مردم این شهره  سر به فلک بکشد و نارضایتی شهروندان  را به همراه داشته باشد. این نارضایتی وقتی برای اهالی این استان دوچندان می‌شود که می‌دانند متأسفانه هیچ اقدام و تدبیری هم توسط نمایندگان مجلس  برای رفع این دغدغه مردم انجام نشده است

نمایندگانی سال های گذشته هیچ مخالفتی با افزودن تبصره ای به قانون بودجه کل کشور که بموجب آن مردم محروم مناطق جنوبی استان سیستان وبلوچستان  متحمل پرداخت هزینه بیشتری بابت برق مصرفی خود هستند، نکرده اند و به همین دلیل،  شاهد افزایش مبلغ قبوض مردم  هستیم
یک نمونه ان که 

در بند ز تبصره 9 بودجه سال 94 نیز نمایندگان مجلس این گونه مصوب کردند که؛ وزارت نیرو موظف است، علاوه بر دریافت بهای برق به ازای هر کیلو وات ساعت برق فروخته شده، سی (30) ریال به عنوان عوارض برق در قبوض مربوطه درج و از مشترکان برق از جمله باغ شهرها و خانه باغ های اطراف روستاها و شهرها به استثنای مشترکان خانگی روستایی و چاه های کشاورزی دریافت نماید. وجوه حاصله به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز می شود و حداکثر تا سقف چهار هزار میلیارد(4.000.000.000.000) ریال صرفاً بابت حمایت از توسعه و نگهداری شبکه های برق روستایی و تولید برق تجدیدپذیر و پاک، توسط شرکت توانیر هزینه می شود. 

با توجه به اینکه در مناطقی مانند شهرستان های ایرانشهر ، سراوان ، چابهار  و دیگر شهرهای استان برحسب تعرفه تعیین شده حدود  میزان 6000کیلو وات ساعت به عنوان سقف مصرف یک دوره دو ماهه برای یک مشترک خانگی تعیین شده است که همین میزان مصرف با در نظر گرفتن 30ریال بعنوان مبنای محاسبه باعث می شود یک مشترک ساکن در منطقه گرم همانند شهر ایرانشهر ، 180 هزار ریال بابت عوارض برق در قبض دوره گرم خود بر مبنای میزان مصرف (در صورت کاهش مصرف برق، ضریب کاهش و در صورت افزایش مصرف، ضریب افزایش ) پرداخت کند.

این در حالی است که مشترکین دیگر مناطق کشور به دلیل عدم نیاز به لوازم برودتی و در نتیجه مصرف کمتر برق، هزینه کمتری پرداخت کرده و متوجه عوارض برق نمی شوند.

هزینه‌های زندگی در بلوچستان  به علت گرما، نبود کسب و کار  و مشکلات دیگر در حالت عادی هم نسبت به سایر مناطق کشور بالاتر است، ولی واقعا انتظار صدور این قبض‌های میلیونی از سوی وزارت نیرو برای برق مصرفی سیستان وبلوچستان  را نداشتیم.

 برای سومین سال متوالی دولت تدبیر و امید اقدام به افزایش قیمت برق مشترکان خانگی، تجاری، صنایع و عمومی کرد به طوری که هم اکنون متوسط قیمت فروش هر کیلووات ساعت برق خانگی در مقایسه با سال آغاز فعالیت دولت، افزایشی بیش از 2 برابری داشته است.
دولت تدبیر و امید با شعار " امید " پای به میدان رقابت گذاشت و توانست در خردادماه 92 به پیروزی برسد اما آنچه بعد از آن و شعارهایی که سرداده بود شاهد بوده ایم کلیدهایی است که در قفل مانده اند و یا چرخشی اشتباه را طی کرده اند.
 گران شدن  قیمت برق در منطقه گرمسیری بلوچستان باری دیگر امید مردم را ناامید کرد و با وجود اینکه برخی ها به شدت از تعرفه های قبلی گلایه مند بوده اند با این افزایش دیگر خود را بدبخت تر از قبل عنوان می کنند
قبوض نجومی برق در شهرهای جنوبی سیستان و بلوچستان مردم را بسیا آشفته کرده است 

زین الدینی یکی از شهروندان لاشاری  در گفت‌وگو با خبرنگار لاشار  می‌گوید: میزان مصرف برق ما نسبت به ماه گذشته هیچ افزایشی نداشته و از هیچ وسیله برقی جدیدی استفاده نکرده‌ایم اما دقیقا هزینه برق نسبت به ماه گذشته دو برابر شده است.
در ادامه افزود : ماه های گذشته میزان بدهی برق ما 90 هزار تومان بوده اما این دوره360 هزار تومان شده است.
بلوچ لاشاری  یکی از دیگرروستا نشینان لاشاری که تحت پوششکمیته امداد امام خمینی (ره)است نیز می‌گوید: دوره قبل 74 هزار تومان میزان پول برق اعلام شده اما با توجه به اینکه این دوره  هم به همان اندازه مصرف داشته‌ایم، 137 هزار تومان میزان بدهی اعلام شده که جای تامل دارد.
در گفتگو با یکی از مدیران اداره برق :
اینکه نسبت به دوره قبل افزایش هزینه برق داریم درست است زیرا به همان نسبت هم میزان مصرف افزایش داشته است ، و مهم تر  از ان  طبق مصوبه مجلس و اجرا وزارت نیرو که فصل زمستان  برای شهرهای ایرانشهر و نیکشهر و ...6ماه تعریف شده است  باعث افزایش چند برابری تعرفه برق میشود 

وی با اشاره به اینکه تعرفه گرم‌سیری یک ارزان‌ترین است، گفت: تعرفه برق شهرستان چابهار 9 ماه از سال گرمسیری محاسبه می‎شود، فنوج، اسپکه، نیکشهر و قصرقند مدت شش ماه گرمسیری یک محاسبه شده و شمال سیستان و بلوچستان نیز در شش ماه از سال تعرفه برق گرمسیری دو محاسبه می‎شود

وی ادامه می‌دهد: هزینه برق بر اساس مصوبات مجلس است و ما مجری هستیم 

آیا واقعا فقط 6ماه ما در این مناطق گرما را احساس میکنیم 

حالا باید منتظر بمانیم، این نمایندگان محترم این دوره از مجلس  چگونه می خواهند این اشتباه چند سال گذشته   را جبران کرده و از اجحاف در حق مردم سیستان و بلوچستان  جلوگیری کنند؟


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 اسفند 1395 توسط عبدالمالک زین الدینی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic